Sayfa 1 / 1212345»...Son »

Devexpress Gridcontrol – Parent Child with entity objects

Firstly I created two simple entity classes named Article and Comment :

Article.cs :

using System.Collections.Generic;

namespace DevexMasterChildSample
{
public class Article
{
public string Subject { get; set; }
public string Body { get; set; }
public List<Comment> CommentList { get; set; }

}
}

Comment.cs

using System;

namespace DevexMasterChildSample
{
public class Comment
{
public string Author { get; set; }
public string Message { get; set; }
public DateTime CommentDate { get; set; . . . → Read More: Devexpress Gridcontrol – Parent Child with entity objects

IE6 Secure page contains non-secure items problem. (iframe)

I have noticed an issue that arises only on IE6, in relation to secure pages.  Because I have included alot of javascript and css files on my page, I first assumed the issue was related to the JavaScript or StyleSheet files. I checked the files and everything seemed fine. Through further research I realized that the . . . → Read More: IE6 Secure page contains non-secure items problem. (iframe)

YYToolkit – Sql Management Studio Lite

Sql 2008 ile birlikte management studio nun da hard diskde kapladığı yerde bir hayli arttı. İnternette barınan sunucunuza Sql sorgusu yapabilmek için ya management studionuz olması gerekiyor yada kendi yazdığınız bir program aracılığı ile bu işlemi yapabilirsiniz, biraz daha expert olduğunuzda sql command prompt ile de sorgu çalıştırabilirsiniz ancak çoğu zaman ufak bir sorgu çalıştırmak için . . . → Read More: YYToolkit – Sql Management Studio Lite

Aspx.co

Yeni url kısaltma servisi aspx.co ile uzun uzun url leri kısacık url ler haline dönüştürebiliyorsunuz.

örnek olarak uzun uzun

http://www.hepsiburada.com/Liste/nsd-powerball-signature-digital-sayacli-stres-topu-188-lc-w/productDetails.aspx?categoryid=369184&productid=sporpb188lcw

yazmak yerine

aspx.co/myxnK

şeklinde kısacık bir url gönderdiğinizde birisine daha sempatik gelip . . . → Read More: Aspx.co

Firebug ile CSS duzenleme ve kaydetme

Bir çok web tasarımcısının sitelerinin tasarımlarını firebug ile düzenlediğini ve burada yaptığı değişiklikleri css dosyalarına kopyalayıp yapıştırdığına şahit oldum. Dün bununla ilgili biraz araştırma yapıp firebug üzerindeki değişiklikleri direk kaydetmenin bir yolunu aradım ve karşıma FireFile adında bir Firebug eklentisi çıktı. Bu eklenti ile yaptığınız değişiklikleri direk server a gönderebiliyorsunuz.

Kısaca yaptığı işlem şu :

- Firebug a . . . → Read More: Firebug ile CSS duzenleme ve kaydetme

Asp.Net Html element i Jquery ile bulma.

Bildiğiniz üzere Asp.Net tarafında html elementleri runat server yaptığınız verdiğiniz id / name attribute leri render edilirken bağlı bulunduğu asp.net panel/ container / div vb nesnelerin idlerinide almakta. Jscript ile bu elementleri bulmak için aşağıdaki Jquery selectorünü kullanabilirsiniz.

Örneğin divSagTaraf adinda bir asp.net runat server yapılmış bir divimiz olsun bu eğer dışında başka bir container vb varsa

$(’#divSagTaraf’) . . . → Read More: Asp.Net Html element i Jquery ile bulma.

Backgroundworker progress changed örneği

Backgroundworker windows application yazarken yönetilmesi kolay bir multi-thread componentidir. Farklı bir thread de yapmak istediğiniz işlemleri kolay bir şekilde yapabilir, durum değişikliklerini UI thread e gönderebilirsiniz.

Örnekte 100 birimlik bir iş yapan bir kodumuz var ve progress bar ile bu işlerin ne kadarının bittiğini kullanıcıya göstermek istiyoruz.

Form üzerinde bir adet ProgressBar ve bir adet BackgroundWorker sürükleyip bırakıyoruz. . . . → Read More: Backgroundworker progress changed örneği

VB.Net To Csharp Converter

Visual Basic .Net ile yazılmış bir kodu Csharp a çevirmek için yapılmış bir online tool.
Ufak tefek hatalarla beraber birebir çeviri yapmak için kullanışlı . . . → Read More: VB.Net To Csharp Converter

Devexpress – AspxCloudControl Örnek

Devexpress AspxCloudControl u elimizde hazır bulunan bir cloud datasını ekrana basmak için kullandığımız bir devex kontrolüdür.

Örnekte bir blog sitesindeki tag leri aspx cloud control ü kullanarak nasıl ekrana çıkartacağımız gösterilmiştir.
İlk olarak Visual Studio yu açarak, Yeni bir Web Project oluşturuyoruz. Proje içinde; öncelikle Tag adında bir class oluşturup Name,DisplayName,Count adında üç property ekliyoruz.

Sonra default.aspx içerisine devexpress . . . → Read More: Devexpress – AspxCloudControl Örnek

Asp.Net form datası almak

Asp.Net de herhangi bir html form elementinin verisini server-side olarak işlemek için; elementin üzerine runat=server yazdığınızda verdiğiniz id ile server-side ulaşabilmektesiniz.

Örnek aspx :

<input type="hidden" id="hdnGizliBilgi" runat="server" />

Csharp :

hdnGizliBilgi.Value = "CokGizliBilgi";

Ancak runat=”server” demediğiniz form elementlerinin değerine ulaşabilmek için ; ilgili elementin name attribute ünü vermeniz gerekmektedir. Ve server-side olarak alırken içindeki değeri şu şekilde . . . → Read More: Asp.Net form datası almak

Sayfa 1 / 1212345»...Son »